Jaka forma finansowania najbardziej się opłaca?

Łukasz Orzechowski,

11.10.2023, Data aktualizacji: 11.10.2023

7 minut czytania

#finansowanie
#leasing
#kalkulacjaleasingowa

Wynajem długoterminowy, leasing finansowy, operacyjny, a może kredyt lub pożyczka samochodowa? Dla przedsiębiorców rozważających nabycie pojazdu wybór najlepszej formy finansowania może okazać się nie lada wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować cechy poszczególnych rozwiązań, związane z nimi koszty, zobowiązania oraz korzyści. W tym artykule dowiesz się, dla kogo leasing auta osobowego lub ciężarowego będzie najbardziej opłacalny oraz jakie najważniejsze czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze dostępnych opcji.

Samochód dostawczy na tle gór
Obraz: @standret, www.freepik.com

Spis treści

  1. Kiedy wybrać leasing?
  2. Wynajem długoterminowy — dla kogo będzie najlepszy?
  3. Komu opłaca się wziąć kredyt na samochód?
  4. Wybierz najlepszy typ finansowania dla siebie

Kiedy wybrać leasing?

Leasing samochodu osobowego to atrakcyjna opcja dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na kupnie sprawnego pojazdu bez zamrażania wolnych środków firmy. Finansowanie tego typu to nie tylko elastyczność pozwalająca na regularną wymianę floty, ale także liczne korzyści podatkowe z leasingu. Przed podpisaniem umowy należy jednak wziąć pod uwagę pewne kwestie. Zasadniczo istnieją dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy, o których szerzej przeczytacie tutaj Leasing operacyjny i finansowy. To, jaki rodzaj wybierzemy, zazwyczaj zależy od warunków umowy, potencjalnych korzyści finansowych oraz o sposobu prowadzonej księgowości. Leasing operacyjny, zwany także usługowym, to statystycznie najczęściej wybierany przez przedsiębiorców wariant. Leasingobiorca, w zamian za regularne opłacanie rat, zyskuje prawo do użytkowania pojazdu na okres wskazany w umowie. Po jej zakończeniu może zdecydować się na wykup auta lub wymianę samochodu na inny model. Zanim jednak do tego dojdzie, właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, a więc to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dlaczego taki leasing się opłaca? Przede wszystkim ze względu na płynące z tego korzyści finansowe — opłaty związane z utrzymaniem samochodu jak zakup paliwa, koszty serwisu i naprawy, koszty polisy mogą zostać ujęte jako koszty uzyskania przychodu – oczywiście zgodnie z obowiązującą ustawą. Istotne jest również ,że częściej niż w innych formach finansowania leasingodawca może wyrazić zgodę na sezonowy harmonogram spłat – biorąc pod uwagę generowane przychodu przedsiębiorstwa w danym okresie. Wartość wykupu - zwana wartością końcową końcową lub rezydualną (RV) również za zgodą firmy finansującej może zostać rozbita w ratach. Drugi typ leasingu, czyli leasing finansowy, daje z kolei możliwość ujęcia pojazdu w ewidencji przedsiębiorstwa. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego to leasingobiorca jest zobowiązany do dokonania odpisów amortyzacyjnych. Inaczej wygląda też rozliczanie tego rodzaju finansowania — w tym wariancie w kosztach uzyskania przychodu możemy uwzględnić odsetki miesięcznego czynszu za samochód oraz koszty amortyzacji. Opłacalność leasingu finansowego polega na niemal dowolnym okresie trwania umowy. Taki rodzaj umowy można zakończyć w dogodnym dla siebie terminie. Co istotne, po opłaceniu ostatniej raty, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem auta poprzez przeniesienie własności, które określone jest w ogólnych warunkach umowy. Ten typ leasingu pozwala też sfinansować przedmioty nabywane na podstawie faktury Vat marża.

Kto więc skorzysta na leasingu? Po pierwsze przedsiębiorcy, którym zależy na elastycznych warunkach umowy. Uproszczone procedury oraz niższe koszty zobowiązania w porównaniu do kredytu często stanowią o wyborze właśnie leasingu operacyjnego lub finansowego. Rozwiązanie z pewnością sprawdzi się także w przypadku działalności, gdzie flota wymieniana jest regularnie. Leasing samochodu osobowego na firmę powinni rozważyć też właściciele niedawno powstałych biznesów. Niekiedy nie wymaga się od nich uiszczania opłaty wstępnej, dzięki czemu na finansowanie mogą pozwolić sobie dopiero rozwijający skrzydła biznesmeni, a nawet firmy które właśnie powstały.

Pozostaje pytanie — jak obliczyć leasing samochodu osobowego lub innego przedmiotu? Najlepiej skorzystać z dedykowanego rozwiązania i wsparcia doświadczonych specjalistów. Kalkulator leasingowy może stanowić przydatne narzędzie do zestawienia kosztów finansowania konkretnego przedmiotu leasingu. Odpowiednio skonfigurowana porównywarka pozwoli porównać alternatywne rozwiązania i pomoże podjąć Ci decyzję w wyborze rodzaju finansowania.

Wynajem długoterminowy — dla kogo będzie najlepszy?

Wynajem długoterminowy to jedna z najchętniej wybieranych alternatyw dla leasingu. Jest to forma „subskrypcji” pojazdu - abonent w zamian za comiesięczne raty staje się użytkownikiem wybranego przez siebie samochodu. To, jak długo trwa wydzierżawienie, zależy od umowy, po której zakończeniu wykup auta jest w pełni dobrowolny.

Wynajem długoterminowy wiąże się z licznymi zaletami. Jedną z najważniejszych stanowi możliwość wyboru niemal dowolnego modelu auta i konfiguracji samochodu „od a do z”. Warto wspomnieć, że podczas dopełniania formalności obowiązują maksymalnie uproszczone procedury. Samo zawarcie umowy nie wpływa na zdolność kredytową, a często nie wymaga nawet wpłaty inicjalnej. Co więcej, wysokość miesięcznej raty za auto obejmować może wszystkie koszty jego utrzymania, w tym serwisowanie, wymianę opon czy ubezpieczenie OC/AC. Rozwiązanie docenią głównie przedsiębiorcy ze względu na możliwość odliczenia kosztów przychodu, ale z wynajmu skorzystać mogą także klienci indywidualni. Należy jednak pamiętać, że wynajmujący nie jest właścicielem pojazdu — obowiązuje go limit kilometrów, a czasem także inne, określone w dokumentach zasady, np. zakaz użyczenia samochodu osobom trzecim bądź zakaz wyjazdu za granicę.

Od czego zależy to, kiedy leasing, a kiedy wynajem będzie korzystniejszy? Jeśli pracujemy na etacie, druga opcja stanie się dla nas jedyną dostępną. W przypadku samozatrudnienia lub działalności wybór może jednak okazać się mniej oczywisty. Podstawowe pytanie, które warto sobie zadać to, czy interesuje nas wykup pojazdu po zakończeniu trwania umowy. Jeśli odpowiemy na nie twierdząco, zdecydowanie bardziej opłaci się leasing auta - w tej kwestii wynajem jest zazwyczaj całkowicie niekorzystny. Drugą istotną sprawę stanowią kwestie finansowe. Choć abonament wynajmu uwzględnia pakiet usług dodatkowych, niekiedy użyczający samochód może doliczać w ramach kwoty dodatkową marżę. Ponadto jeżeli nie zdecydujemy się na wykup auta to przy odbiorze przez firmę wynajmująca mogą zostać doliczone opłaty za przekroczenie limitu kilometrów, uszkodzenia lakieru, zarysowania, zadrapania i wgniecenia, których usunięcie będzie wymagało lakierowania elementu, za mocno zabrudzoną tapicerkę itp. Z tego względu przed dokonaniem wyboru najlepiej zestawić ze sobą oferty leasingu z propozycjami wynajmu.

Wynajem długoterminowy ma przewagę ze względu na wysokość czynszu inicjalnego, a często jego całkowity brak. Ten sposób nabycia pojazdu sprawdzi się szczególnie przy dużej flocie aut oraz u osób ceniących wygodę — jedyne, o czym musi pamiętać kierowca, jest regularne tankowanie.

Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować wszelkie wady i zalety, które różnią wynajem długoterminowy a leasing. Kalkulator dostępny na naszej stronie oraz nasi doświadczeni specjaliści umożliwią porównanie kosztów obu opcji oraz pozwolą na sprawdzenie ofert od kilkunastu przedsiębiorstw.

Zainteresowany kalkulacją leasingu?

Skorzystaj z dostępnego na stronie bezpłatnego narzędzia.

Oblicz leasing

dla siebie

Komu opłaca się wziąć kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy to rodzaj pożyczki udzielanej przez instytucje finansowe na zakup nowego lub używanego auta, motocykla bądź innego środka lokomocji. Jego główną cechę stanowi celowość — przyznane środki muszą zostać wykorzystane w celu nabycia wskazanego w umowie pojazdu. Okres takiego zobowiązania bywa różny w zależności od umowy, zazwyczaj trwa od 2 do nawet 10 lat.

To, co wyróżnia ten szczególny rodzaj produktu, to jego opłacalność w porównaniu z innymi, dostępnymi na rynku formami finansowania. Kredyt samochodowy w porównaniu z kredytem gotówkowym jest zdecydowanie tańszy dla kredytobiorcy z uwagi na niższe oprocentowanie, całkowity koszt kredytu i prowizję finansującej firmy. Porównując natomiast leasing z kredytem samochodowym, przeważnie to ten pierwszy ma przewagę w kwestii finalnych kosztów. Procedura jego uzyskania jest również dużo bardziej skomplikowana od leasingu - uzyskanie środków wymaga dobrej historii kredytowania w BIK-u i odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeżeli więc zależy Ci na szybkiej transakcji i prostej procedurze to z dużym prawdopodobieństwem leasing będzie dla Ciebie lepszą opcją.

Co więc lepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dużo zależeć będzie od tego, czy kredyt w ogóle pozostaje w naszym zasięgu. Kluczową kwestię stanowi też fakt, czy zależy nam na posiadaniu pojazdu na własność. Jeśli tak, przy umowie leasingowej staniesz się właścicielem dopiero po opłaceniu ostatniej raty w leasingu finansowym, a w leasingu operacyjnym po opłaceniu ustalonej wartości końcowej –czyli tzw. wykupu.

Wybierz najlepszy typ finansowania dla siebie

To, czy to będzie leasing, wynajem, kredyt lub pożyczka np. samochodu osobowego, ciężarowego, wybranej maszyny lub urządzenia - wybór finansowania zawsze będzie zależał od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z naszym doradcą finansowym, i porównać kilka propozycji ofert i jej wariantów. To naprawdę pozwoli dokonać najlepszego wyboru. Jesteśmy zespołem specjalistów, którzy mają od 6 do 20 lat doświadczenia w branży, doskonale znamy rynek finansów i chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Łukasz Orzechowski
Łukasz Orzechowski
Specjalista ds. leasingu
Sprawdź wpisy tego autora

Przeczytaj także