Co musisz wiedzieć o leasingu na fakturę VAT marża?

Łukasz Orzechowski,

11.10.2023, Data aktualizacji: 11.10.2023

4 minuty czytania

#finansowanie
#leasing
#kalkulacjaleasingowa

Rozważasz leasing używanego samochodu? Jeśli tak, być może już zetknąłeś się z pojęciem dokumentu sprzedażowego VAT marża. Co powinieneś o nim wiedzieć i jak wpływa on na sposób rozliczania? Zapoznaj się z naszym wpisem.

Uścisk dłoni
Obraz: @standret, www.freepik.com

Spis treści

  1. Czym jest faktura VAT marża?
  2. Kiedy spotkamy się z fakturą VAT marża przy zakupie samochodów?
  3. Faktura VAT marża a leasing
  4. Faktura VAT marża - leasing czy kredyt?
  5. Leasing VAT marża - kalkulator korzyści

Czym jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża, zwana też fakturą marżową, to szczególny typ dokumentu księgowego. Od standardowej wysokości podatku Vat, czyli 23% lub 8% stawki odróżnia ją to, że podatek nalicza się od kwoty prowizji sprzedawcy, czyli od narzuconej przez sprzedawcę marży, a nie od całej wartości sprzedaży. Co oznacza to w praktyce? Po pierwsze, tego typu dokument nie ma wyszczególnionej kwoty Vat. Na fakturze nie widnieje procentowa stawka podatku, a suma do zapłaty podana jest w wysokości brutto. To, co jednak najistotniejsze z punktu widzenia kupującego, nabywca nie ma możliwości odliczenia podatku Vat. Na tego rodzaju dokumentach księgowych korzystają zatem przede wszystkim sprzedawcy — z uwagi na opodatkowanie samej prowizji (marży),a kwota odprowadzana przez nich do urzędu skarbowego ma niższą wartość.

Kiedy spotkamy się z fakturą VAT marża przy zakupie samochodów?

Możliwość sprzedaży towarów na podstawie faktury VAT marża reguluje art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Nie będziemy tu przytaczać całej ustawy. Najistotniejsze jest, że taką fakturę może wystawić na auto używane:

  • przedsiębiorca, który nie prowadzi sprzedaży samochodów, a nabywca będzie użytkował samochód w prowadzonej przez siebie działalności
  • firma, który zajmuje się sprzedażą samochodów i nabywa auto w celu jego dalszej odsprzedaży. Również odkup samochodów od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z koniecznością wystawiania faktury VAT marża w celu dalszej jego sprzedaży. Prywatny sprzedawca nie jest w stanie wystawić faktury, a jedynie umowę kupna-sprzedaży, także niezawierającej VAT-u.

Podsumowując z fakturą VAT marża z dużym prawdopodobieństwem zetkną się klienci, których interesuje nabycie pojazdu używanego. Dostawcy w związku ze swoją działalnością kupują auta w celu dalszej ich odsprzedaży i ze względów finansowych ta forma rozliczania jest dla nich najwygodniejsza i finansowo bardzo korzystna . Sprzedawca samochodu po sfinalizowanej transakcji opłaci jedynie procent od narzuconej marży. Faktura VAT marża cieszy się zatem dużą popularnością.

Faktura VAT marża a leasing

No dobrze, a jak ma się faktura VAT marża do leasingu? Należy tutaj zaznaczyć, że osoba zainteresowana finansowaniem, tak jak w innych przypadkach, może wybrać zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, do której firma leasingująca będzie zobowiązana doliczyć 23% podatku Vat. W praktyce wpłynie to nie tylko na wzrost ceny pojazdu, ale i na doliczenie podatku do części odsetkowej. Podsumowując, choć Ty, jako przedsiębiorca, odliczysz część VAT-u dzięki korzyściom związanym z leasingiem operacyjnym, nadal może okazać się to dla Ciebie średnio opłacalne.

Jak wygląda sytuacja w przypadku leasing finansowy a VAT marża? Ten wariant wydaje się zdecydowanie lepszą opcją. W tym wypadku podatek nalicza się jedynie od odsetkowej części raty miesięcznej. Warto natomiast wiedzieć, że w przypadku tego rodzaju finansowania najczęściej będziemy zobowiązani do opłacenia całości VAT-u „z góry” za cały okres finansowania. Pamiętajmy, że jest to Vat tylko od części odsetkowej rat, a nie od wartości finansowanego auta. Pod względem podatkowym leasing finansowy Vat marża jest bardzo podobny do kredytu i pożyczki. Leasingobiorca zalicza w koszty uzyskania przychodu część raty odsetkowej z całej kwoty miesięcznego czynszu i dodatkowo koszty amortyzacji auta. W leasingu finansowym Vat marża nie ma wykupu auta. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingowej Po opłaceniu ostatniej raty leasingowej następuje przeniesienie własności i leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem pojazdu.

Zainteresowany kalkulacją leasingu?

Skorzystaj z dostępnego na stronie bezpłatnego narzędzia.

Oblicz leasing

dla siebie

Faktura VAT marża - leasing czy kredyt?

Co jeśli ani leasing operacyjny, ani finansowy Cię do siebie nie przekonał? Zanim całkowicie zrezygnujesz z zakupu auta, warto przeanalizować alternatywne możliwości finansowania, czyli kredyt samochodowy lub pożyczkę leasingową. W kontekście faktury VAT marża na szczególną uwagę zasługuje pożyczka. Ten specyficzny produkt łączy w sobie cechy kredytu i leasingu. Poza wyżej wymienionymi zaletami, sprawia, że zakupiony pojazd od razu staje się Twoją własnością, a ponadto pozwala na wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Leasing VAT marża - kalkulator korzyści

Leasing samochodu z fakturą VAT marża może wymagać głębszej analizy ofert, jednak zasadniczo jest możliwy i niekiedy chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Aby wyłonić korzystną, najlepiej odpowiadającą na potrzeby biznesu ofertę, warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Nasza porównywarka to intuicyjne narzędzie, które pomoże Ci zestawić propozycje kilkunastu towarzystw. Współpracując z Kalkulacja Leasingu, możesz ponadto liczyć na doświadczony zespół specjalistów wspierających Cię w analizie dostępnych rozwiązań. Już dziś skontaktuj się z nami, by poznać oferty dedykowane Twojemu biznesowi.

Łukasz Orzechowski
Łukasz Orzechowski
Specjalista ds. leasingu
Sprawdź wpisy tego autora

Przeczytaj także